• Sieciaki

  Ciekawa, różnorodna i bardzo przydatna strona dla dzieci i rodziców o bezpieczeństwie w sieci.

 • Dzień Bezpiecznego Internetu

  DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.

 • Bezpieczny Internet

  Portal na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w Sieci.

 • Dziecko w sieci

  Kampania zakresie bezpieczeństwa w Internecie: liczne multimedia, kursy e-learningowe.

 • Dyżurnet.pl

  Dążenie do usunięcia internetowych treści nielegalnych z udziałem dzieci lub skierowanych przeciwko nim.

 • Bezpieczniej w sieci

  Przeglądając tę stronę dowiesz się jak bezpiecznie i zarazem łatwo korzystać z Internetu.

 • Helpline

  Pomoc młodym Internautom w sytuacjach zagrożenia oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.

 • Safer Internet

  Program promocji bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży.

 • Akademia Bezpieczeństwa Microsoft

  Oferta dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w temacie bezpieczeństwa systemów komputerowych.

Ciekawe i przydatne strony internetowe poświęcone bezpieczeństwu w Internecie. Warto tam zaglądać!

Porady

Podstawowe informacje na temat sposobów zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

Zapytaj swoje dziecko, co robi w Internecie. Czym zajmuje się tam najczęściej? Nie wahaj się zadawać prostych pytań. To wiedza, którą może przekazać Ci Twoje dziecko – Internet to wynalazek ich czasów. Zapytaj, z kim rozmawia przez Internet. Poproś, aby pokazało Ci, w jaki sposób korzysta z Internetu. Powiedz, że chciałbyś wiedzieć, jakie informacje przekazuje swoim internetowym znajomym.

Powiedz, czego oczekujesz od dziecka w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Korzystają z niego też osoby, które mają niewłaściwe intencje. Powiedz, zatem, czego, według Ciebie jako osoby dorosłej, nie wolno dziecku robić ze względu na jego i Wasze bezpieczeństwo. Pomóż mu zrozumieć, że nigdy nie powinno się podawać przez Internet osobistych danych (imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu) ani przesyłać lub publikować zdjęć, nagrań video.

Wyjaśnij, że nie należy bez Twojej kontroli otwierać e-maili, odbierać wiadomości od osób nieznanych. Ty, jako osoba dorosła, możesz to robić. Zawartością takiego e-maila mogą być wirusy albo film lub zdjęcie o nieodpowiedniej dla dzieci treści.

Naucz swoje dzieci, że są ludzie, którzy kłamią, oszukują w Internecie i dlatego właśnie lepiej z nimi nie rozmawiać, ani nie odbierać od nich e-maili, wiadomości. Dzieci nie powinny spotykać się z osobami poznanymi w Internecie bez kontroli i wiedzy rodziców.

Poproś o zaufanie. Powiedz, że chcesz wiedzieć o tym, co je zaniepokoi w Internecie. Jeśli opowie Ci o tym, a Ty nie będziesz wiedział, co zrobić– zadzwoń lub napisz do Helpline. Razem zastanowimy się, co możemy zrobić. W Helplinie pracują ludzie, którzy są tam po to, by pomagać w trudnych sytuacjach.

Nie obwiniaj – w ten sposób nie rozwiążesz problemu, a dziecko straci odwagę, by opowiedzieć Ci o tym, co się stało. Pamiętaj, że dzieci często same obciążają się winą. Powiedz, jak ważne jest dla Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. Razem na pewno sobie poradzicie!

Najlepiej porozmawiać o zasadach, zanim zdecydujesz o podłączeniu komputera do Internetu. Jeśli jeszcze nie odbyliście takiej rozmowy, pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno.

Źródło: http://www.helpline.org.pl/Polecamy przydatne materiały do wydrukowania ze strony "Dziecko w Sieci"

10 porad dla rodziców dotyczących zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w Sieci.

Zeszyt ćwiczeń Poznaj bezpieczny Internet. Kolorowanki, łamigłówki do samodzielnego wypełniania przez dziecko wraz z informacjami na temat zasad bezpieczeństwa w sieci.

Elementarz dla rodziców. Dbaj o bezpieczeństwo dzieci w Internecie, poruszający zagadnienia nowoczesnych technologii i zagrożeń z nimi związanych.

Elementarz dla dzieci. Oswajanie Sieci! Wersja elementarza przeznaczona dla dzieci.

Umowa pomiędzy dzieckiem a rodzicami dotycząca zasad korzystania z Internetu. Zawarcie umowy i umieszczenie jej w widocznym miejscu obok komputera będzie przypominać dziecku o sposobach unikania i radzenia sobie z zagrożeniami w Sieci. Wersja dla starszych dzieci.

Wersja umowy dla młodszych dzieci.

Ulotka informacyjna dot. cyberprzemocy dla rodziców zawiera krótką charakterystykę zjawiska, informacje o sposobach reagowania i przeciwdziałania.

Plakat z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w Internecie do wydrukowania i powieszenia w widocznym miejscu przy komputerze.


Bardzo ciekawy i przydatny poradnik dla rodziców Bądź bezpieczny w Internecie Partnerstwa dla Przyszłości, a w nim:
Bezpieczeństwo w Internecie

Rozmowy w sieci

Prawa dziecka w sieci

Bezpieczne korzystanie z sieci w zależności od wieku

Bezpieczne Media - ciekawe poradniki grupy TP


Przewodnik Bezpieczne Media do czytania online:

Do pobrania >>>

Baza wiedzy. Tutaj znajdziesz wszystko lub prawie wszystko o bezpieczeństwie ICT - bezpieczeństwo od A do Z.